10.2.3.Kompensacja mocy biernej.

Gdy prądnica asynchroniczna podłączana jest do sieci, pobiera ona moc bierną indukcyjną, konieczną do magnesowania maszyny. Ilość tej mocy w stosunku do mocy czynnej produkowanej przez prądnicę określa nam współczynnik mocy cosφ. Rysunek 34 przedstawia zmiany współczynnika mocy w zależności od mocy czynnej oddawanej przez prądnicę. (na podstawie 225 [kW] prądnicy Simens zastosowanej w elektrowniach firmy Vestas).

Rys.34.Zmiana współczynnika mocy od obciążenia bez kompensacji.

Jak widać, przy mocach poniżej nominalnej współczynnik mocy jest bardzo niski. Elektrownia pracowała by bardzo nieekonomicznie. Dlatego stosuje się odpowiednie kondensatory (które zazwyczaj umieszczone są w dolnej części wieży ) zapewniające kompensację mocy biernej. Jak wiadomo kondensator jest odbiornikiem mocy biernej pojemnościowej, więc jednocześnie źródłem mocy biernej indukcyjnej. Zależy nam na tym żeby elektrownia zaraz po włączeniu do sieci pracowała z jak największym współczynnikiem mocy. Na rysunku 35 przedstawiona jest zmiana współczynnika mocy w zależności od obciążenia dla układu z kompensacją.

Rys.35.Zmiana współczynnika mocy od obciążenia, dla układu z kompensacją.

            Układ sterowania kontroluje prędkość wiatru i moc oddawaną z maszyny. Steruje on odpowiednio przełączeniem maszyny na wyższy bieg przy większych prędkościach wiatru, oraz załącza na wyjście kondensatory do kompensacji mocy biernej. Ilość kondensatorów jest określona przez moc oddawaną przez generator jednak kompensacja nie jest 100 % w pełnym zakresie mocy oddawanej przez prądnicę.