15. ZAKOŃCZENIE.

 

            Zadania ujęte w zakresie pracy zostały zrealizowane. Jednak w miarę poszerzania swej wiedzy na temat energetyki wiatrowej, odkryłem jak obszerny jest to temat. Dlatego wszystkie zagadnienia dotyczące energetyki wiatrowej nie zostały wyczerpane. Największą trudnością podczas pisania pracy była niedostępność materiałów w języku polskim. Korzystałem z fachowej literatury anglojęzycznej i licznych materiałów z konferencji naukowo-technicznych , które udostępniła mi pani promotor (za co dziękuję).

Decydując się na wstąpienie do krajów piętnastki, musimy sprostać wymogom dotyczącym energetyki. W Unii Europejskiej rozwój odnawialnych źródeł energii jest strategicznym celem polityki energetycznej, co znalazło wyraz w tzw. Białej księdze Komisji Europejskiej pt. „Energia dla przyszłości: odnawialne źródła energii”, przyjętej 26 listopada 1997 roku. W dokumencie założono wzrost udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych z 6 proc. do 12 proc. w 2010 roku. Według różnych źródeł odnawialne źródła energii stanowią obecnie w całym polskim bilansie energetycznym 2-4 proc. Czeka nas więc znaczny rozwój elektrowni wykorzystujących naturalne źródła energii.

Uważam że praca moja przedstawia dość wyraźnie i dokładnie podstawowe zagadnienia dotyczące energetyki wiatrowej. Rozwiązania techniczne, problemy, wady i zalety elektrowni wiatrowych. Dzięki internetowej wersji (www.windmruwa.prv.pl) możliwym staje się łatwe zaznajomienie się  z tematem mojej pracy. Wykorzystam to także do poszukiwania zatrudnienia w świecie energetyki wiatrowej po pomyślnym  ukończeniu uczelni.