5.BUDOWA ELEKTROWNI WIATROWYCH

 

5.1.Ogólna budowa elektrowni wiatrowej

 

Rys.16.Budowa elektrowni wiatrowej

 

            Na rysunku 16 przedstawiony jest uproszczony schemat budowy elektrowni  wiatrowej . W powyższym rozwiązaniu jako generator pracuje prądnica asynchroniczna napędzana przez przekładnię od wirnika. Łopaty najczęściej obracają się z prędkością 15-30 obr/min. Stopień przełożenia przekładni zależy od typu prądnicy zastosowanej w elektrowni. Spotyka się także elektrownie, pracujące bez przekładni głównej. W niektórych rozwiązaniach istnieje możliwość zmiany ustawienia kąta natarcia łopat wirnika (tzw. pitch control) , dzięki siłownikom hydraulicznym, oraz zmiany ustawienia gondoli w stosunku do kierunku wiatru (yaw control). Przy średnicy wirnika wynoszącej 60metrów, generatory są umieszczane na wieżach o wysokości 100 metrów. Elektrownie pracują przy prędkościach wiatru od 4 do 25 m/s. Po przekroczeniu górnej granicy prędkości wiatru następuje zatrzymanie elektrowni i zahamowanie wirnika przez hamulec tarczowy. Moc znamionową uzyskuje się przy prędkościach wiatru 12-15 m/s.

            Moce elektrowni wynoszą od kilku kW (budowanych prywatnie np. na gospodarstwach) do kilku MW (podłączanych do sieci energetycznej). Największe elektrownie wiatrowe osiągnęły moc 4,5 MW.

            Najnowsze tendencje w produkcji siłowni wiatrowych, zmierzają do instalowania jednostek o większych mocach, lub do instalowania farm wiatrowych. W ostatnim okresie na świecie nastąpił znaczny wzrost budowy elektrowni wiatrowych. Jest to szczególnie widoczne w krajach Europy Zachodniej, Ameryki Południowej i Północnej oraz Indii.